Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Rodzina sokołów wędrownych zawitała do Koszalina

Rodzina sokołów wędrownych zawitała do Koszalina

Kilkanaście lat Koszalin czekał by na kominie Ciepłowni FUB przy Słowiańskiej w zainstalowanym domku zagnieździł się sokół wędrowny. Wcześniej pojawiały się tu tylko pustułki.

 

Rodzina sokołów wędrownych zawitała do Koszalina

 

 

Kiedy przed 2000 rokiem instalowano na obiekcie Miejskiej Energetyki Cieplnej domek dla sokołów mało kto wierzył, że na kominie emitującym spaliny, na którym zainstalowano różne anteny osiedlą się jakiekolwiek ptaki. Media lokalne nagłaśniały temat trochę w tonie sensacji, chyba nie do końca wierząc iż będzie to możliwe. A jednak, w domku usytuowanym na wysokości 80 metrów zagnieździły się pustułki. Przez długi okres byli to jedyni lokatorzy. Nikt nie spodziewał się że sytuacja ulegnie zmianie. W czerwcu tego roku po kilkunastu latach oczekiwań w domku pojawiła się jednak para sokołów wędrownych i przepędziła mniejsze pustułki.


- To pierwszy przypadek zadomowienia się sokołów wędrownych w okolicy. Ich gniazd jest w Polsce tylko 20. Prawdopodobnie koszalińska rodzina powiększyła się o pisklę.- twierdzi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Sokół najczęściej gniazduje w górach i skałach. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zadomowił się jednak również w miastach na najwyższych obiektach.

- Szkodliwość anten sieci komórkowej, nie jest tak duża, jak się powszechnie sądzi. Skuteczność naszych urządzeń odpylających też jest bardzo wysoka, skoro patki, tak wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska, zdecydowały się osiąść na naszym kominie, a nawet doczekały się potomstwa - mówił Waldemar Smoła z Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie.


Na kominie miejsca jest sporo. Domek jest duży i solidny. Konstrukcja waży ok. 100 kilogramów. Gwarantuje to dużą trwałość, co jest istotne ze względu na wiatry, jakie wieją na ponad 80 metrach.


Koszalińska budka ma już jednak kilkanaście lat, dlatego jeszcze w tym roku zamontowana zostanie nowa, nieco ulepszona.

 

http://www.koszalininfo.pl


Komentarze

Podobne informacje

Arystokrata na mokradłach

Arystokrata na mokradłach

2017-03-28 08:58:57

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody, ale i nadchodzącej jesieni. Żuraw to jeden z nielicznych ptaków, który uosabia wiele wspaniałych cech.


[VIDEO] Nowatorski projekt ochrony rybołowa

[VIDEO] Nowatorski projekt ochrony rybołowa

2017-03-23 23:17:45

Właśnie rusza czteroletni projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000. Jest to wspólne działanie Lasów Państwowych oraz Komitetu Ochrony Orłów.


[VIDEO] W ptasiej, prywatnej szkole latania. Jak mama motywuje do latania?!

[VIDEO] W ptasiej, prywatnej szkole latania. Jak mama motywuje do latania?!

2017-03-16 12:32:25

Kończy się zima. Wiosna nadciąga dużymi krokami. Przełom tych dwóch pór roku to czas, kiedy pisklęta, ale już takie odchowane, zaczynają naukę latania.


Pracowite bobry w akcji

Pracowite bobry w akcji

2017-03-08 12:31:57

Leśnicy z leśnictwa Wolski Bór, w Nadleśnictwie Kraśnik kilka dni temu zauważyli, że z części lasu zniknęły młode dęby.Okazało się, że w sprawę są zamieszane bobry. To właśnie te gryzonie ścięły prawie 50 młodych, bo zaledwie 25-letnich dębów.


[VIDEO] Spacer z dzikami

[VIDEO] Spacer z dzikami

2017-03-02 10:17:17

O spotkanie z dzikami nie jest szczególnie trudno. Przekonał się o tym leśniczy z Orłowa, które znajduje się na terenie RDLP w Lublinie.


Mniej znany kuzyn kruka

Mniej znany kuzyn kruka

2017-02-16 15:54:26

Gawron nie ma łatwego życia, cały czas pozostaje w cieniu swojego kuzyna – kruka. Szkoda, ponieważ jest to ptak równie ciekawy i sprytny, jak kruk.


Maluchy już trafiają do ośrodka

Maluchy już trafiają do ośrodka

2017-02-08 11:44:46

Wiosna jest coraz bliżej. Do Leśnego Pogotowania, prowadzonego na terenie Nadleśnictwa Katowice, trafia coraz więcej młodych zwierząt.


Dziwne, dziwniejsze, grzyb

Dziwne, dziwniejsze, grzyb

2017-02-03 12:44:58

W cyklu prowadzonym przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie) można przeczytać kolejny artykuł o ciekawych grzybach.


Policzyli maleńkie nietoperze

Policzyli maleńkie nietoperze

2017-01-26 12:00:19

Leśnicy z Nadleśnictwo Świdnica (RDLP we Wrocławiu) wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego i specjalistami od nietoperzy z Czech policzyli karliki malutkie. Kolonia tych maleńkich ssaków znajduje się na strychu starej, gotyckiej katedry w Świdnicy.


[VIDEO] Pomysłowe surykatki z Mini Zoo w Zielonej Górze

[VIDEO] Pomysłowe surykatki z Mini Zoo w Zielonej Górze

2017-01-20 15:33:51

Surykatki zamieszkują południową część Afryki, w szczególności pustynię Kalahari oraz zielonogórskie Mini Zoo.